چگونه مشخصات مک خود را پیدا کنیم: تشخیص پردازنده و رم مک

28
شهریور 1401
زمان تقریبی مطالعه این مطلب حدود 6 دقیقه
0 نظر 2312 بازدید

چگونه مشخصات مک خود را پیدا کنیم: تشخیص پردازنده و رم مک

در این مقاله روش پیدا کردن مشخصات فنی مک، از جمله نسل پردازنده، مقدار رم و موارد دیگر را به شما آموزش خواهیم داد. با سافت مک همراه باشید.

-----

 

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است نیاز داشته باشید دقیقاً بدانید چه اجزایی در مک شما وجود دارد. ممکن است به فکر خرید یک بازی، برنامه یا لوازم جانبی جدید هستید و می‌خواهید بدانید که آیا این بازی با مک شما سازگار است یا این که آیا مک شما قدرت کافی برای اجرای آن را دارد یا خیر. یا ممکن است بخواهید مک خود را بفروشید، در این صورت می‌خواهید بدانید از چه پردازنده‌ای استفاده می‌کند و چه مقدار رم در داخل آن وجود دارد. همچنین ممکن است بخواهید بدانید که کدام مک است و مدل آن متعلق به چه سالی است، در این صورت بخوانید: من چه نوع مکینتاشی دارم؟

دلیل شما هر چه که باشد، انجام این کار به سرعت و آسانی امکانپذیر است. در اینجا روش پیدا کردن مشخصات کامل مک شما آمده است:

 1. بر روی آرم اپل در گوشه‌ی بالا سمت چپ مک کلیک کنید.
 2. با این کار یک منوی کشویی ظاهر می‌شود. گزینه‌ی About This Mac (درباره این مک) را انتخاب کنید.
 3. پنجره‌ای که باز می‌شود باید اطلاعات مورد نیاز از جمله سرعت پردازنده، حافظه و اطلاعات کارت گرافیک را به شما نشان دهد.
 4. می‌توانید با کلیک کردن بر روی برگه‌های بالای این پنجره، مانند Storage (برای اطلاع از میزان فضای دیسک باقی مانده) و Memory (برای این که ببینید چه مقدار رم دارید و آیا جای بیشتری برای اضافه کردن رم دارید یا خیر) کلیک کنید.

چگونه مشخصات مک خود را پیدا کنیم: تشخیص پردازنده و رم مک

 

چگونه بفهمیم مک ما چه پردازنده‌ای دارد؟

در عین حالی که پنجره About This Mac جزئیاتی را در مورد پردازنده شما نشان می‌دهد، به عنوان مثال 3.2GHz Intel Core i5، اما نشان نمی‌دهد که پردازنده داخل مک شما متعلق به چه نسلی از پردازنده‌ها است، به عنوان مثال آیا پردازنده از نسل Broadwell یا Haswell یا Kaby Lake است.

اگر می‌خواهید بدانید که در مک مورد نظر شما کدام نسل از پردازنده‌های اینتلی قرار دارد (یا اگر مک واقعاً قدیمی است، چه پردازنده اینتلی باشد چه یک پردازنده PowerPC)، اپل این کار را برای شما آسان نمی‌کند. این امر مقایسه نسل‌های مختلف مک را دشوار می‌کند، زیرا یک پردازنده 3.2 گیگاهرتزی لزوماً با پردازنده 3.2 گیگاهرتزی دیگر یکسان نیست - اگر یکی دو نسل از دیگری قدیمی‌تر باشد، ممکن است تفاوت زیادی در عملکرد وجود داشته باشد.

برای کشف این که کدام نسل از پردازنده‌ها در یک مک وجود دارد، باید موارد زیر را از About This Mac پیدا کنید:

 • چه نوع پردازنده‌ای در داخل مک است: به عنوان مثال Core i5، Core i7، Xeon
 • این مک چه زمانی عرضه شده است

هنگامی که این اطلاعات را به دست آوردید، به سایت Every Mac مراجعه کنید تا لیست جامع تمام پردازنده‌های مک را مشاهده کنید.

 1. پردازنده مورد نظر را پیدا کنید (به عنوان مثال Core i5).
 2. بر روی آن لینک کلیک کنید.
 3. در صفحه بعد، فهرست را به پایین اسکرول کنید تا زمانی که یکی را پیدا کنید که با مک شما مطابقت دارد (به عنوان مثال iMac “Core i5” 3.2 27-Inch, Late 2013).
 4. بر روی آن لینک کلیک کنید تا متوجه شوید که اپل در زمان تولید مک شما از چه نسلی از پردازنده در آن مک استفاده کرده است.

اگر می‌خواهید بدانید پردازنده‌های مختلف چگونه با هم مقایسه می‌شوند، مقاله دیگر ما با عنوان «کدام پردازنده مک؟ مقایسه پردازنده‌های اپل: M1 در مقابل اینتل» را مطالعه کنید.

 

روش تشخیص میزان رم یک مک

مانند قبل، می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر میزان رم مک خود را تشخیص دهید:

 1. بر روی آرم اپل در گوشه بالا سمت چپ مک کلیک کنید.
 2. با این کار یک منوی کشویی ظاهر می‌شود. گزینه‌ی About This Mac (درباره این مک) را انتخاب کنید.
 3. پنجره‌ای که باز می‌شود باید اطلاعات مورد نیاز از جمله سرعت پردازنده، حافظه و اطلاعات کارت گرافیک را به شما نشان دهد.
 4. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در مورد رم موجود در مک مورد نظر، بر روی برگه Memory کلیک کنید.
 5. اگر می‌خواهید حافظه مک خود را ارتقاء دهید، می‌توانید بر روی لینک Memory Upgrade Instructions (دستورالعمل ارتقاء حافظه) در پایین پنجره کلیک کرده و سپس به صفحه‌ای در سایت اپل هدایت می‌شوید که مشخصات حافظه را همراه با جزئیات توضیح می‌دهد.

چگونه مشخصات مک خود را پیدا کنیم: تشخیص پردازنده و رم مک

در این مورد ما راهنمای «روش ارتقاء رم (RAM) در مک» و همچنین «روش آزاد کردن حافظه (RAM) در یک مک» را نیز داریم که می‌توانید مطالعه کنید.

ما همچنین یک مقاله جداگانه با عنوان «چه مقدار رم (RAM) در مک من وجود دارد و آیا به بیشتر از آن نیاز دارم؟» داریم که مطالعه‌ی آن می‌تواند به شما کمک کند.

 

چگونه از اجزای داخلی مک خود مطلع شوید

اگر می‌خواهید درباره مک خود بیشتر بدانید، می‌توانید بر روی دکمه System Report (گزارش سیستم) در پنجره About This Mac کلیک کنید. با این کار پنجره دیگری ظاهر می‌شود که اطلاعات دقیقی در مورد مک مورد نظر در اختیار شما قرار می‌دهد. در این پنجره می‌توانید اطلاعات خاصی در مورد سخت‌افزار، شبکه و حتی نرم‌افزار خود پیدا کنید.

چگونه مشخصات مک خود را پیدا کنیم: تشخیص پردازنده و رم مک

 

روش پیدا کردن اندازه باتری در مک‌بوک

اگر نیاز دارید که باتری مک خود را تعویض کنید یا فقط می‌خواهید اطلاعات مربوط به مشخصات مک‌بوک خود را در لیست فروش خودتان تکمیل کنید، ممکن است بخواهید اندازه و اطلاعات دقیق مربوط به باتری مک‌بوک خود را پیدا کنید. برای انجام این کار دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

 1. بر روی آرم اپل کلیک کنید.
 2. به مسیر About This Mac > System Report بروید.
 3. بر روی برگه Hardware (سخت‌افزار) در پنجره System Report کلیک کنید تا Power ظاهر شود.
 4. در گزینه Power می‌توانید اطلاعات دقیقی در مورد باتری خود مشاهده کنید.

تعداد چرخه (Cycle Count) عدد جالبی برای تجزیه و تحلیل سلامت باتری شماست، که در آن تعداد چرخه‌ی بالاتر می‌تواند نشانه‌ای جزئی در مورد استفاده‌ی زیاد از مک را به شما بدهد. با اسکرین‌شات زیر می‌توانید مک نسبتاً جدید ما را مشاهده کنید که تنها یک چرخه شارژ داشته است، زیرا از زمانی که ما آن را وارد دفتر کرده‌ایم به برق وصل بوده است. ما معمولاً استفاده از باتری را توصیه می‌کنیم، بدین صورت که اجازه دهید تا حدود 40 درصد تخلیه شود و سپس آن را تا حدود 80 درصد شارژ کنید - زیرا این کار باعث افزایش عمر باتری آن می‌شود.

چگونه مشخصات مک خود را پیدا کنیم: تشخیص پردازنده و رم مک

در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد باتری مک‌بوک کسب کنید، می‌توانید مقاله‌های زیر را مطالعه کنید:

چگونه باتری مک‌بوک را سالم نگه داریم

چگونه در مصرف باتری مک‌بوک صرفه‌جویی کنیم

نحوه تست باتری مک بوک؛ آیا باتری مک بوک شما به تعویض نیاز دارد؟

 

 

پیشنهاد هوش مصنوعی

هنوز نظری برای این مطلب ثبت نشده است، برای ارسال نظر لطفا وارد شوید..

استیو جابز (استیون پال جابز) بنیانگذار اپل
شما نمی‌توانید با نگاه به آینده نقاط را به هم وصل کنید؛ تنها می‌توانید آن‌ها را با نگاه به گذشته به هم وصل کنید. بنابراین باید به این اعتماد کنید که نقاط به نحوی در آینده شما به هم متصل خواهند شد. باید به چیزی اعتماد کنید - نیروی درونی‌تان، سرنوشت، زندگی، کارما، هر چیزی. این رویکرد هیچ‌وقت من را ترک نکرده است، و در زندگی‌ام تمام تفاوت را ایجاد کرده است.

برنامه‌ها

بازی‌ها

آموزش‌ها

اخبار
F+⌘